Ant Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčios fasado iškilmingai atidengtas Šv. Juozapato bareljefas. 2023 –ieji metai Seimo nutarimu yra paskelbti Lietuvą ir Ukrainą siejančio Šventojo Juozapato metais.
Su kolegomis Stasiu Tumėnu, Ingrida Tamulevičiūte dalyvavome Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčioje vykusioje Dieviškoje liturgijoje, minint Šv. Juozapato kankinystės 400 metines. Ukrainos Graikų apeigų katalikų bažnyčios vadovas, Kijivo ir Haličo didysis arkivyskupas Sviatoslavas Ševčiukas kartu su Vilniaus Arkivyskupu Metropolitu Gintaru Grušu, Šv. Sosto nuncijumi Arkivyskupu Petar Rajič, Kardinolu Audriu Juozu Bačkiu, Kijevo vyskupu Stepan Sus aukojo Šv. Mišias ir pašventino bareljefą.
Mišių metu daug kartu skambėjo padėkos žodžiai Lietuvai ir jos žmonėms už pagalbą ir didžią bendrystę, primenančią gražią abiejų tautų istoriją ir mus vienijančias asmenybės. Šventasis Juozapatas (Ivanas Kuncevičius) tiesiogiai susieja Lietuvą ir Ukrainą, savo pasiaukojančia tarnyste jis įrodė Graikų apeigų katalikų Bažnyčios istorinę ištikimybę Europai. Šventasis Juozapatas Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčioje ir Bazilijonų vienuolyne subrendo kaip iškilus dvasininkas, pasišventęs vienybės puoselėjimui. 1623 metų lapkričio 12 dieną kankinystės mirtimi miręs Vitebske, 1867 m. paskelbtas šventuoju.
Kaip sakiau spaudos konferencijoje Seime ( 2023 06 13), taip ir dabar akcentuoju, kad Šventojo Juozapato šūkis: –„Tegul visi bus viena”, šiame laikotarpyje įgyja dar didesnę reikšmę ir taikų kvietimą – gyventi vienybėje.