Lietuvos diplomatinių atstovybių – ambasadų ir konsulatų – vadovai kasmet renkasi Vilniuje aptarti aktualių užsienio politikos klausimų, rengiami jų susitikimai su šalies vadovais, verslo ir kultūros bendruomene. Šiemetinis diplomatinių atstovybių vadovų susitikimas vyko liepos 2-5 dienomis.
Liepos 4 d. diplomatinių atstovybių vadovai susitiko su Seimo valdybos nariais.
Seimo pirmininkas V. Pranckietis, aptardamas diplomatinės veiklos gaires ir iššūkius, dėkojo Lietuvos dipolmatinių atstovybių vadovams ir darbuotojams už jų nenuilstamą darbą Lietuvos verslo skatinimo, Lietuvos kultūros propagavimo, konsulinės pagalbos srityse.
Seimo pirmininkas V. Pranckietis ir Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius paragino visus ginti vertybėmis ir taisyklėmis grįstą tarptautinę sistemą ir siekti aiškesnio reglamentavimo ten, kur valstybių santykiai išlieka neapibrėžti.
Susitikime kalbėta apie Lietuvos sėkmingas pastangas bendradarbiauti tokiose srityse, kaip kova su kibernetinėmis ir hibridinėmis grėsmėmis, dezinformacija ir propaganda. Lietuva pasiūlė kurti bendrus ES išorinės sienos standartus, kad būtų lengviau kovoti su migracijos iššūkiais. Šiandien matoma didelė pažanga stiprinant NATO kolektyvines pajėgas Baltijos regione, ugdant pasirengimą atremti naujus iššūkius. Nerimą kelia siūlymai „atkurti santykius“ su Rusija, nors nei pašalinta tarptautinių sankcijų priežastis – Krymo aneksija, nei pradėti įgyvendinti Minsko susitarimai.
Kalbėjusieji susitikime paragino aktyviai kalbėti apie Astravo atominės elektrinės keliamą grėsmę. Ši elektrinė statoma nesilaikant tarptautinių konvencijų ir esminių saugumo reikalavimų – tai matyti ir iš ką tik paskelbtų Astravo AE „streso testo“ rezultatų.
Esame Europos Sąjungoje, tuo pačiu esame ir NATO nariai, laikome JAV savo strategine partnere ir esmine saugumo garantija. Šiandien kaip niekad svarbu neskubėti, neprarasti kantrybės, remtis faktais ir laikytis pasaulinių taisyklių. Būtų klaida, jei problemoms, kurias pasaulyje kelia nesąžininga konkurencija, pavargtume ieškoti bendrų sprendimų“, – sakė ministras L. Linkevičius.
Mes – už stiprius transatlantinius ryšius, už stiprią Europą, kuri ne konkuruoja, o bendradarbiauja su Jungtinėmis Valstijomis ir kitomis šalimis, o glaudus bendradarbiavimas su LR Seimu ir Vyriausybe abipusiai svarbus – kalbėjo susitikimo dalyviai.