Šiandien, rugsėjo 10 d., Seimo nariai susirinko į IX (rudens) sesijos pirmąjį posėdį. Buvo perskaitytas Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos sveikinimas, pateikta Sesijos darbų programa.
Labai išsami buvo Premjero Sauliaus Skvernelio kalba. Keletas jo citatų: „Vyriausybės teikiami projektai susiję su viešojo sektoriaus efektyvumo ir skaidrumo didinimu, su COVID-19 viruso plitimo grėsme ir sukeltų pasekmių šalinimu ir tikslu mažinti socialinę atskirtį. Šį Seimą ir XVII Vyriausybę Lietuva atsimins kaip COVID-19 valdžią. COVID-19 užsikrėtusių ir nuo šio viruso mirusių žmonių skaičius Lietuvoje yra keliskart mažesnis už pasaulio vidurkius. Lietuvos ekonomika smuko dukart mažiau, nei visi prognozavo.
Vyriausybė teikia Seimui Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas, kad sudarytume asmeninės apsaugos ir medicinos priemonių kaupimo mechanizmą, kuris nebeleistų jokiai pandemijai Lietuvos užklupti nepasiruošusios. Parengėme Socialinių paslaugų įstatymo pataisas, kuriomis siekiame sugriežtinti socialinės globos įstaigų vadovų atsakomybę ir sustiprinti socialines paslaugas teikiančių įstaigų priežiūrą. Teikiamos Baudžiamojo proceso kodekso ir Notariato įstatymo pataisos, kurios sudarys galimybes ypatingais atvejais, procesinius veiksmus atlikti nuotoliniu būdu, kad nestrigtų bylų nagrinėjimas ir notaro paslaugų teikimas.
Tikiuosi, kad šį Seimą ir XVII Vyriausybę Lietuva atsimins ir kaip ryžtingą kovotoją su atskirtimi. Pagaliau turime ūgtelėjimą skurdo mažinimo srityje. Visi pusė milijono Lietuvos vaikų gauna vaiko pinigus, ketvirtadaliu padidėjo senatvės pensijos, 15 procentų sumažėjo priemokos už vaistus. Džiaugiuosi, kad į šią misiją aktyviai įsitraukė ir Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, įvardydamas ją kaip Gerovės Lietuvos misiją. Pastarųjų metų tvarus ekonomikos augimas lėmė, kad nuo pernai pirmą kartą per pastaruosius dešimtmečius turime teigiamą migracijos balansą.
Šioje sesijoje teikiame Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2021 metų rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą, kuriame numatyti socialinio draudimo pensijų indeksavimo pakeitimai, įvertinus daugybę realaus gyvenimo kriterijų.
KAIP NE KARTĄ ŽADĖJOME, PENSIJOS NEMAŽĖS IR DARYSIME VISKĄ, KAD AUGTŲ EKONOMIKA IR PENSIJOS DIDĖTŲ!
Toliau mažindami nelygybę tarp vaikų, parengėme Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisas, kuriomis praplečiame nemokamą pradinukų maitinimą, apimdami visas pradines klases.
Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pataisomis reglamentuosime asmeninio asistento pagalbos teikimą ir neįgaliųjų, kuriems nustatytas specialiųjų poreikių lygis, teisių ir garantijų užtikrinimą.
Šį Seimą ir XVII Vyriausybę Lietuva minės kaip tuos, kurie iškėlė į dienos šviesą aplinkosaugos problemas, kaip kovos su šešėliu valdžią. Pernai iš šešėlio ištraukėme 220 milijonų eurų. Per visą kadenciją – 618 milijonų eurų. Tai – dideli pinigai, kuriuos galime skirti švietimui, sveikatos apsaugai, vaikams ar pensijoms. Švietimas buvo, yra ir bus mūsų prioritetas, nes kalbame apie Lietuvos ateitį. Apie idėją Lietuvai.
Šioje sesijoje dar spėsime pakloti pamatus 2021 m. biudžetui. Vyriausybė deda visas pastangas, kad tie pamatai būtų tvirti. Užtikrinu Jus, kad biudžeto projektas bus saugus. Jame įtvirtinsime šiuos siekius: pasirūpinti pažeidžiamiausiais, pristabdyti nebūtinų išlaidų augimą, efektyviai investuoti į ateitį, inovacijas, keisti ekonomikos struktūrą, auginti pridėtinę vertę, keisti valstybės skolos trajektoriją.
Nepaisant krizės, rudens sesiją pasitinkame su optimistiškai nuteikiančiomis ekonomikos tendencijomis. Atlyginimai augo net ir krizės akivaizdoje. Viešajame sektoriuje 2020 m. II ketvirtį, palyginti su 2019 m. II ketvirčiu, bruto darbo užmokestis augo 13 procentų. Ypač išaugo gydytojų ir slaugytojų darbo užmokestis – beveik 25 procentais.
Laukia atsakingo darbo paskutinioji atkarpa.