Seime Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas. Visą jo tekstą galima skaityti čia: https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=35403&p_k=1…Man patiko Prezidento drąsus žvilgsnis į realybę, bendravimą bei kvietimas dirbti kartu, kuriant pasitikinčią savimi Lietuvą.
Akcentai:
*Pasidžiaugimas Lietuvos žmonėmis, kurie Rusijos agresijos prieš Ukrainą akivaizdoje demonstravo susižavėjimo vertą vienybę ir solidarumą, nuoširdų svetingumą ir pagalbą. „Nes karas Ukrainoje – visų mūsų karas. Karas prieš gaivalą, kuris jau buvo mus 50-čiai metų „išvadavęs“ nuo žmogiškojo orumo, valstybingumo ir laisvės. Neleisime blogiui triumfuoti dar kartą! Abejingumas kitų skausmui anksčiau ar vėliau atsigręžia prieš tą, kuris yra abejingas.“
*Priminimas nepamiršti pandemijos pamokų. „Problemų kilo dėl nenoro įsiklausyti į tai, ką sako ekspertai. Net ir sutarus, kad pandemijos valdymą turi lemti specialistų nuomonė, koją kišo politiniai išskaičiavimai, siekis eiti lengviausiu keliu, vengimas pripažinti klaidas ir jas taisyti.“ Padėka mokytojams, švietimo įstaigų vadovams, visai mokyklų bendruomenei už nuoširdžias pastangas užtikrinti Lietuvos vaikų ugdymą pandemijos sąlygomis.
*Prezidentas akcentavo, kad: „Mūsų solidarumo reikalauja dar viena – infliacijos – krizė. Energijos, maisto bei kitų produktų ir paslaugų brangimas tęsiasi toliau ir net spartėja. Todėl kryptinga socialinė politika tampa dar svarbesnė. Ji turi būti nukreipta į pažeidžiamiausias visuomenės grupes. Tik taip galime pasiekti, kad teisingumo jausmo valstybėje rastųsi daugiau.“Prezidentas negailėjo kritikos: kad „verslas lieka nežinioje, o gyventojai pamažu praranda viltį, kad mokesčių srityje kada nors atsiras daugiau tvarkos, skaidrumo ir paprastumo, sumažės nepelnytų privilegijų ir landų piktnaudžiauti“ , kad: „centrinės valdžios ir savivaldybių santykius iki šiol temdo nesusikalbėjimas ir neįvykdyti pažadai“, kad žemės ūkio ministro „stringantis dialogas su ūkininkais tapo nuolatinių barnių šaltiniu“ ir t.t. „Supraskime pagaliau: tolygiai kiekvienam žmogui prieinamos kokybiškos sveikatos, švietimo, kultūros ir socialinės paslaugos – pagrindinis vaistas regionų atskirčiai mažinti, taip pat demografiniams iššūkiams spręsti. Nuo to priklauso žmonių gyvenimo gerovė.“
*Teisingas Prezidento pastebėjimas, kad pritrūksta gebėjimo išgirsti ir išklausyti vienas kitą, kad „net neprasidėjusios diskusijos nutraukiamos sausu „ne“. Ne toje Seimo salės pusėje gimę pasiūlymai nugula stalčiuose ar pražilsta, belaukdami Vyriausybės išvadų. Balsuojama ne už ar prieš konkretų siūlymą, o tam, kad oponentui būtų parodyta jo vieta.“ (Tai lėmė ir opozicijos išėjimą dirbti į kitą salę, tuo raginant susimąstyti ir sumažinti aroganciją. Vienas svarbiausių opozicijos reikalavimų – nedelsiant svarstyti realias antiinfliacines priemones šalies ekonomikos stabilizavimui ir gyventojų pajamų išlaikymui (PVM maisto produktams, akcizų kurui, kt. mažinimas, neapmokestinamojo minimumo prilyginimas minimaliai algai, išmokos socialiai pažeidžiamoms grupėms, kt.)).
„Dialogui reikalinga visų pusių gera valia ir noras ne rinkimų pažadais, o asmeniniu pavyzdžiu diegti kitokią politinę kultūrą. Kol kas to pasigendu. Neabejoju, kad to pasigenda ir Lietuvos žmonės, nes kiekviena politinių ambicijų sužlugdyta gera iniciatyva, kiekvienas vėluojantis sprendimas galiausiai atsiliepia jų gerovei.“ – kalbėjo Prezidentas Gitanas Nausėda.