Šiaulių apskrities Žydų bendruomenės vadovo Sanios Kerbelio surengtas Lietuvos žydų genocido atminimo dienos minėjimas buvusių getų vietoje Šiauliuose šiandien bei Vilniaus geto likvidavimo 80 – ųjų metinių paminėjimas Seime vakar – tapo šiurpios realybės priminimu apie vykdytą šiurpiausią nusikaltimą žmoniškumui. Kalbėjome ir apie ypatingai drąsius žmones – pasaulio teisuolius, slėpusius žydus ir padėjusius jiems išgyventi.
Tokių renginių metu supranti kokia baisi yra neapykanta, kerštas ir kokią didelę prasmę įgauna pagarba kiekvienai tautai, kiekvienam žmogui ir kad neatsakingi žodžiai negali tapti blogio sėklomis, auginančiomis žmonių ir tautų supriešinimą. Džiugu, kad renginyje dalyvavo ir mokiniai, kuriems linkėjome domėtis istorija. Kartu su kolegomis Domu Griškevičiumi ir Stasiu Tumėnu pasidžiaugėme savo kraštietės žydų bendruomenės narės Vanesos Ražinskytės pasakyta kalba Seime, ji pasakojo savo šeimos istoriją – skaudžią, sunkią, tačiau įkvepiančią ir pamokančią.
Įsiklausykime į jaunos merginos žodžius: „Svarbu prisiminti, kad istorijos pamokos yra ne tik apie liūdesį ir skausmą, bet ir apie išmintį, stiprybę ir atkūrimą. Mokymasis iš praeities klaidų yra mūsų žinių šaltinis, leidžiantis kurti geresnę visuomenę, kurioje solidarumas, tolerancija, skirtingų tautybių ir kultūrų supratimas yra vertinami. Priimkime tai. Tad šiandien, kai mes atsimename praeitį ir dalinamės šia istorija, siekiame ne tik pagerbti tuos, kurie buvo paveikti audros, bet ir įkvėpti kitus siekti šviesos, siekti sutaikymo ir geresnės ateities. Tai yra mūsų atsakomybė.“
(Daugiau informacijos apie Šiaulių getą. https://www.vle.lt/straipsnis/siauliu-getas/ )