Balandžio 2 d. – tuomet, kai gimė garsusis pasakininkas Hansas Christianas Andersenas, – visame pasaulyje nuo 1967 m. švenčiama tarptautinė vaikų knygos diena. Vaikų knygos dienos šventė turi savo gilias tradicijas – kasmet vis kitos IBBY (lietuviškai – Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija) organizacijai priklausančios šalies kūrėjai įgyja teisę sukurti plakatą ir parašyti kreipimąsi į visus pasaulio vaikus – mažuosius skaitytojus. Kreipimasis išverčiamas į daugybę kalbų ir yra išplatinamas po įvairias pasaulio vietas. Laiškus viso pasaulio vaikams yra parašę tokie garsūs vaikų literatūros autoriai kaip Astrida Lindgren, Katerina Paterson, plakatus nupiešę – Robertas Ingpenas, Mauricijus Sendakas ir kt. Šie metai ypatingi – Lietuva tapo 2019 metų Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėju, tad šiame sąraše spindės ir Lietuvos kūrėjo – visame pasaulyje garsaus autoriaus ir iliustruotojo Kęstučio Kasparavičiaus – vardas. Jo visus vienijanti idėja – „Knygos padeda neskubėti“. K. Kasparavičius – vienas žymiausių ir talentingiausių Lietuvos knygų vaikams autorių. Lietuvoje jau yra išleista per 60 jo iliustruotų ar parašytų knygų.

„Skubu!.. Neturiu laiko!.. Sudie!..“ – tokių šūksnių turbūt kasdien išgirstame. Apie tai gražų pasirodymą Kuršėnų kultūros centre susirinkusiems knygų mylėtojams pristatė Kuršėnų vaikų ir jaunimo teatro „Ikaras“ aktoriai: „Paimi į rankas knygą ir pasijunti kažkaip kitaip. Knygos, matyt, turi nuostabią savybę – jos padeda neskubėti. Atsivertęs knygą ir pasinėręs į ramią jos gelmę, jau nebesibaimini, kad pašėlusiu greičiu viskas pralėks pro šalį taip nieko ir nepamačius. Imi tikėti, kad nebereikės it akis išdegus pulti prie abejotinos svarbos darbų. Knygoje viskas vyksta tyliai, tvarkingai ir iš eilės. Gal taip yra todėl, kad jos puslapiai sužymėti skaičiukais ir ramiai, švelniai, migdomai šnara verčiami lapai? Knygoje praeities įvykiai ramiai susitinka su įvykiais, kurie dar tik nutiks. Knygos pasaulis labai atviras, tikrovė jame draugiškai pasitinka išmonę, fantaziją. Knygos padeda neskubėti, knygos moko pastebėti. Juk skaitantis žmogus – tiek vaikas, tiek suaugėlis – jau savaime kur kas įdomesnis už tą, kuris bodisi paimti į rankas knygą, kuris, amžinai skubėdamas, neturi kada prisėsti ir nespėja daug ko pastebėti“ – visus užburdami kalbėjo jaunieji aktoriai.

Džiaugiuosi, kad Tarptautinę vaikų knygos dieną kartu su Vaikų biblioteka globoju jau 14 metai. Šiemet labiausiai skaitančioms knygas klasėms iš Pavenčių, Daugėlių, Stasio Anglickio mokyklų įteikiau ne tik padėkas, vaikiškas knygeles, bet ir po nuostabų albumą – „Mano laiškas Lietuvai. Šimtmečio žiedas“. Jaunieji skaitytojai pažadėjo ją perskaitę taip parašyti apie patirtus išgyvenimus. „Negi lijo knygų lietus?“ – kalbėjo išeidami iš šventinio renginio vaikai – visi šventės dalyviai buvo apdovanoti knygomis.