LR Seime vyko diskusija su Europos parlamentarais Rebeka Harms (Rebecca Harms) ir Broniu Rope apie Lietuva siekį užsitikrinti visą būtiną finansavimą Ignalinos atominės elektrinės reaktorių išmontavimui. Vyriausybė prašo Europos Komisijos skirti lėšų, kad darbai nenutrūktų, keičiantis būsimiems finansiniams laikotarpiams. Tuo metu EK teikia pasiūlymą tik būsimai finansinei perspektyvai, kuri baigsis 2027 metais. Lietuva turi gerą startinę poziciją, atskirą biudžeto eilutę. Taip sutampa, kad projektavimas ir išmontavimas vyks nuo 2023 iki 2033 metų, pats darbų pikas bus dviejų finansinių ES perspektyvų sandūroje. Todėl reikia užtikrinti visą reikiamą finansavimą, nes pradėjus reaktorių išmontavimo darbus, jų nebegalima sustabdyti, juos reikia užbaigti. EK 2021-2027 Ignalinos AE uždarymui ketina skirti 552 mln. eurų, Lietuva siekia, kad ši suma būtų didesnė – apie 780 mln. eurų. Lietuvos stojimo į ES sutartyje įsipareigojimų skirti didesnę kofinansavimo sumą – nėra. Lietuva geranoriškai finansuoja 14 proc.
Europos Parlamento narė ir Vokietijos žaliųjų partijos lyderė Rebeka Harms ya dažna viešnia Lietuvoje, ji rodo nuolatinį dėmesį Europos Sąjungos ir Lietuvos kaimynystėje nesaugiai plėtojamiems atominių elektrinių projektams.
Susitikime Rebeka Harms akcentavo, kad neturėtume pamiršti, jog ES nusprendė – Lietuva turi uždaryti šią jėgainę. Uždarymo naštą turėtų pasidalinti ir tos šalys, kurios yra svarbūs žaidėjai branduolinėje energetikoje ir kuriems yra naudinga, jog Ignalinos jėgainė yra uždaroma. Lietuva turi pakankamai argumentų, kad šalies įsipareigojimas išliktų ties 14 procentų.
„Mums labai svarbu būti išgirstiems, mums labai svarbi ir reikšminga Europos Parlamento parama, mums labai svarbu, kad visi Europos Sąjungoje kalbėtume vienu balsu. Nėra vietos abejingumui ir patiklumui, kai kalbame apie grėsmes visai Europai keliančią Astravo AE, kurios statybos nuo pat pradžių, pradedant geopolitinių interesų nulemtu aikštelės parinkimu, kelia daug pagrįstų abejonių dėl saugumo ir reguliatoriaus nepriklausomumo, o pats projektas vykdomas neskaidriai. Šios problemos supratimas tarp Europos Sąjungos institucijų ir valstybių narių yra pirmas žingsnis imantis konkrečių veiksmų“, – susitikimo su EP nare Rebeka Harms, kalbėjo energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimas išlieka svarbiu prioritetu Lietuvai. „Tai ne tik Lietuvos, tai visos ES projektas, kuris yra ilgalaikis, unikalus ir labai sudėtingas. Lietuva įsipareigojo uždaryti atominę jėgainę, o ES įsipareigojo šį projektą finansuoti. Įsipareigojimų turi būti laikomasi abipusiškai, priešingu atveju nepasieksime to rezultato, kurio norime kartu su visa ES – saugiai baigti projektą“, – akcentavo pasitarimo dalyviai.