Kovo 30 d. Šiaulių dailės galerijoje vyko tautodailės parodos „Tarp žemaičių“ atidarymas. Gausias tautodailininkų pajėgas jungianti Šiaulių krašto (Akmenės, Kelmės, Joniškio, Pakruojo, Radviliškio ir Šiaulių ) tautodailininkų bendruomenė 2019 metais pakvietė jungtis ir tautodailininkus iš Telšių, Platelių bendruomenių, kartu paminėti Žemaitijos metus.

Kasmet, kai Saulė grįžta ir kopia į zenitą, tradiciškai organizuojama Šiaulių krašto tautodailės darbų paroda Šiaulių Dailės galerijoje.

Kaip teigia Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Laima Kelmelienė, – Žemaičių regioninė savimonė, autentiška kultūrinė orientacija, besiremianti ilgalaike istorine, kultūrine, religine autonomija, padėjo išsaugoti įdomią, savitą regioninę kultūrą, kuri dabartiniame integracijos į Europą procese negali kenkti bendriesiems lietuvių ir Lietuvos interesams, o tik gali šią kultūrą papildyti savomis tradicijomis, kalba, savitumo žavesiu. Savita regioninė kultūra ir šiandien verta puoselėjimo. Tai ir darome, rengdami bendras parodas, konferencijas, amatų šventes ir kt. regionus pristatančius renginius. Tuo požiūriu tautodailė atlieka vieną iš svarbiausių meno funkcijų – žmonių suartėjimo ir bendravimo funkciją.

Parodoje pakviesta dalyvauti per 250 autorių, kurie pristatė apie 1500 vaizduojamosios, taikomosios, paprotinės tautodailės darbų. Atskiroje Dailės galerijos salėje surengtos autorines parodos: Astos Liaudanskienės – žaislų, Irenos Gaidamavičienės – tekstilės, Raimondos Kiminaitės – šiaudinių sodų.

Lietuvos nacionalinio kultūros centro komisija išrinko regioninio turo I–III vietų laureatus. Parodos atidarymo šventėje dalyvavo tautodailininkų folkloro ansamblis „Margulis“ (vadovas Paulius Vaišnoras), tautodailininkė Asta Liaudanskienė pristatė performansą „Kaip saulutė ir mėnesėlis į žemę keliavo“.

Sveikindama parodos dalyvius ir svečius sakiau, kad tokios parodos yra didžiulės šventės, nes meno kūrėjai parodo išskirtinius savo talentus, tai šventės, kuriose vyrauja daug džiaugsmo, tai – nuoširdaus bendravimo šventės, kurių laukiame, kurios labai reikalingos. Minėjau, kad Seimas po pateikimo pritarė 2020 metus paskelbti Tautodailės metais, o šiemet – minint Žemaitijos metus, turime galimybę dėmesingiau pažvelgti į Žemaitiją.