Jaukiame Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centre Kuršėnuose 2018 m. lapkričio 9 d. pavakare įvyko ne tik parodos atidarymo, bet ir knygos-albumo „Raimondo Baškio medinukų pasaulis“ pristatymo šventė, kurią gražiai vedė šio centro vadovė Birutė Poškienė.

Menotyrininkas, dailininkas, habilituotas mokslų daktaras, profesorius, Lietuvos mokslo ir visuomenės veikėjas, Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono garbės pilietis Vytenis Rimkus apžvelgdamas tautodailininko Raimondo Baškio kūrybą ir jų šeimos lėšomis išleistą solidžią knygą-albumą „Raimondo Baškio medinukų pasaulis“ kalbėjo, kad „liaudies meno, šiuolaikinio meno ir istorinio meno srityje turbūt šiuo metu tai pati solidžiausia knyga, storiausia, sunkiausia knyga, nors iki jos jau einama, jau yra nemažai albumų, yra ir Lietuvos meno serija. Tačiau čia – ypatinga knyga.

Meistras dailininkas Raimondas Baškys sukūrė savo stilių. Nepaisant temos, personažo, angeliukas ar velniukas būtų kuriamas, bet stilistika, plastika yra autorinė – individuali. Kūrėjas išsiskiria iš kitų menininkų. Didelėje, bendroje parodoje visuomet išsiskirs mūsų Raimondas su savo darbais. O tai yra didelis pasiekimas. Toli gražu, dailininkams ne visada pasiseka sukurti savo braižą, savo stilistiką, kad jis būtų atpažįstamas. Ir tai ypač svarbu liaudies dailėje, tautodailėje, kur dailininkai dažniausiai per savo gyvenimą, per savo mokslą ėję, o ne kaip profesionalai, kada penketą metų pagal užduotis kažką daro ir kada mokytojas įdiegia. Tokių meistrų jau yra ir tarp jų mūsų autorius.“

Profesorius V. Rimkus akcentavo, kad „šalia tų kūrinių, kurie čia yra – pati knyga yra meno kūrinys. Norėčiau ypač atkreipti dėmesį į sudarytoją ir fotografą – tautodailininko sūnų Roką. Pavarčius albumą galima tvirtinti, ir aš tvirtinu, kad čia – meninės fotografijos kūriniai, ypač lauko skulptūros, peizažas. Ne šiaip sau, čia – tiesiog kaip meno kūrinys. Galų gale ir atskirus kūrinėlius, juos visaip galima fotografuoti, bet surasti patį charakteringiausią būseną to kūrinio, suteikti jam gyvastį, gyvenimą – tai yra menas. Šį albumą laikyčiau dviejų autorių kūryba – skulptoriaus ir dizainerio. Turime mes labai puikų kuršėniškį albumą, konkuruojantį ir nugalintį kol kas Vilniaus leidyklas“.

Lietuvos  dailininkė menotyrininkė Michalina Adomavičienė kalbėjo: „Mes turėjome sodžiaus meno gilias tradicijas ir tebeturim ir saugojam. Mes žinom Šepką, mes žinom Svirskį, ir daug tokių taurių, didžiai iš liaudies gelmių atėjusių autorių. Čia – lietuviški genai? Lietuviški genai persidavė ir jiems tarnaujate? Nesakau, kad Svirskis, nereikia būti Svirskiu, nereikia būti Šepka, tu esi kas esi – savitas. Pats aukščiausias įvertinimas menininkui – kada jis dirbamas ir kurdamas suranda save, surado save ir mūsų autorius, tokį, koks jis yra. Sustačius jo darbų grupes, mes matome virpantį gražų medžio reljefą ir išraiškingas povyzas. Ir Medinukų muziejus, ir parodose dalyvauja, ir leidinys nuostabus. Ką toliau padarysi ? Žmogus yra pačioj brandoj, pačiam kūrybos žydėjime. Tikiuosi, išvysime tai, ko jis pats nežino“.

 

Kalbininkas, pedagogas, knygų leidėjas, žurnalistas, humanitarinių mokslų daktaras LR Seimo Kultūros komiteto narys Stasys Tumėnas akcentavo, kad knygos pristatymas – tai graži šeimos ir tautodailininkų šventė, nes jų bendruomenės žmogus pristato solidžią knygą. Knyga solidi, sunki, didelė, o svarbiausia – solidi savo turiniu. Jis atkreipė dėmesį, kad Raimondas mėgsta sakyti, kad nuo vaikystės kišenėje nešiojosi peiliuką. „Vis mes berniukai nešiojomės peiliuką, bet ne visiems pavyksta ką nors sukurti ir įkūnyti. Raimondo kūriniai, tai nuostabus medžio gyvenimo pratęsimas iš vienos būsenos pereinant į kitą. Puikus knygos pavadinimas – „Medinukų pasaulis“ , nes mažybinė priesaga suponuoja namiškumą, šeimiškumą, jaukumą ir nuoširdumą“ – kalbėjo S. Tumėnas. Kalbėdamas apie knygą S. Tumėnas sakė, kad kiekviena kompozicija išmąstyta, atitinka turinį ir autoriaus mintis, jis atkreipė dėmesį į vieną iš šešių skyrių – mitinės būtybės ir šventieji, šis skyrius jam atrodo brandžiausiu. Atkreipė dėmesį į kūrinių žaismingumą, ir kad autorius droždamas politikus nevengia pasitelkti sarkazmo ir humoro.

Tumėnas pastebėjo, kad šios knygos sudarytojo – sūnaus Roko darbas susišaukia su šeimiškumu ir namiškumu, su pajautimu kas svarbiausia. Fotografijose ne tik išgauta tinkama šviesa, bet jaučiama knygos sudarytojo ir dailininko dermė. „Tai dvasios politika, čia mūsų vertybių politikos formavimas, tikiu, kad Lietuvoje reiks to, kas yra šiuose darbuose“ – kalbėjo Seimo narys.

Tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Laimutė Kelmelienė sveikindama su puikios knygos gimimu, akcentavo, kad tokia knyga yra džiaugsmas visiems, o ypač tai, kad Raimondas yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys.

Šventėje dalyvavęs knygos-albumo sudarytojas, fotografas, dailininkas Rokas Baškys kalbėjo, kad nelabai įsivaizduotų kito varianto – kad būnant fotografu neužfiksuotų tėvo darbų. „Darbus mačiau nuo vaikystės, tai buvo kaip natūrali namų aplinka. Tik augdamas suvokiau, kad čia meno kūriniai, o atrodė, kad tai normali mūsų namų dalis. Kas iš fotografo pusės – svarbiausia ne kamera, ne objektyvas, kai kada net ne kampas – svarbiausia šviesa, tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme, tai labiausiai ir norėjau pačioje tinkamiausioje, labiausiai atskleidžiančioje šviesioje tuos darbus parodyti, kad matytųsi būtent tai, kas tuose darbuose. Labai džiaugiuosi ir šiandien, kad atvykęs aplankyti tėčio, pamačiau naujus jo darbus, kurių nebuvau spėjęs pamatyti ir užfiksuoti, tai jaučiu, kad neužilgo reiks naują albumo tomą rengti leidybai“ – akcentavo Rokas.

Šventėje dalyvavo ir knygos-albumo gimimu džiaugėsi, Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Algis Mačiulis, Kultūros skyriaus vedėjas Tomas Vaitkus, Kuršėnų miesto seniūnas Vytautas Gedmontas ir pavaduotoja Giedrė Karkalienė, Kuršėnų meno mokyklos bei Kuršėnų kūrybos namų, kuriuose dirba tautodailininkas Raimondas Baškys atstovai, būrys tautodailininkų bei kiti meno gerbėjai.